En dispensation gives vel ikke for sjov

En dispensation gives vel ikke for sjov

Læserbrev

Af Inge Messerschmidt
Gruppeformand DF

På seneste møde i Økonomiudvalget behandlede vi sag 234, der blandt andet omhandlede regulativet for vores husholdningsaffald.

Punktet havde forinden været på Plan- og teknik, som anbefalede det reviderede regulativ.

På mødet i Økonomiudvalget efterlyste jeg dog en meget vigtig detalje i regulativet.

Nemlig, at tidligere tildelte dispensationer til affaldsordningen ikke kan afvises og annulleres ved nyt regulativ eller ny affaldsordning/nyt renovationsfirma.

En dispensation der af helbredsmæssige grunde er givet for år tilbage, indtil man ikke bor på matriklen mere, bør ikke kunne omgøres.

Som det kan læses i referatet, anbefaler Økonomiudvalget derfor over for Byrådet, at der efter endt høring bliver lavet en sag, hvor vi politisk skal behandle denne problematik.

Lige nu – efter vores nye affaldsordning er trådt i kraft – er enkelte borgere, der tidligere har fået dispensation, til de ikke mere bebor matriklen, kommet gevaldigt i klemme.

Det kan ikke være rigtigt. En dispensation tildeles vel ikke for sjov

Andre artikler fra denne uge

Den Runde er færdig

Gadekæret “Den Runde” står færdigt. Sønderby har fået et nyt grønt mødested. SØNDERBY: Renoveringen af gadekæret “Den Runde” i Sønderby

Læs mere »