Empirebal på slottet

Empirebal på slottet

SELSØ: Lysfesten på Selsø danner hvert år rammen for åbningen af sæsonen på Herregårdsmuseet Selsø Slot. Endnu en gang byder museet på et Empirebal, som det kunne have set ud i starten af 1800-tallet, da Selsøs sidste beboer, Agathe Scheel-Plessen, boede her.

I løbet af aftenen vil man kunne møde herrer og damer i historiske dragter og se dem danse til tidens toner. Som gæst kan man også deltage i dansen, når der i aftenenes løb indbydes til danseworkshop. 

Derudover kan man høre korte foredrag om moden og tiden, spille kort i spisesalen og hygge sig i kælderkøkkenet med tjenestefolkene.

Igen i år gæster Trio Amerise Selsø til Lysfesten og spiller musik fra tiden af blandt andre Mozart og Beethoven.

Da den 4. maj i år falder på en lørdag, udvides den almindelige åbningstid for Lysfesten med en time.

Andre artikler fra denne uge

Den Runde er færdig

Gadekæret “Den Runde” står færdigt. Sønderby har fået et nyt grønt mødested. SØNDERBY: Renoveringen af gadekæret “Den Runde” i Sønderby

Læs mere »