Efterårets koncerter er på plads

Efterårets koncerter er på plads
Anne Eltard kommer til Jægerspris med sin kvintet til oktober.

JÆGERSPRIS: Så er Musik mellem Fjordene klar med efterårets musikprogram, fortæller formand Stig Pedersen. 

– Vi glæder os til et gensyn med vores trofaste publikum og ser frem til at nye dukker op.  

Alle koncerter afvikles i den hyggelige Rejsestald i Jægerspris og med koncertstart klokken 20. 

– Vi synes selv, at det endnu en gang er lykkedes at sammensætte et flot og bredt program med dygtige kunstnere, der hver især har noget på hjertet. Ud af de i alt fire koncerter hen over efteråret er de tre kunstnere pladeaktuelle.

– Alt det er også kun muligt, fordi vi har nogle venlige sponsorer. Uden deres støtte vil det ikke slet ikke være muligt at præsentere et sådan program.

Fredag den 6. september: Aske Jacoby solo.
Lørdag den 5. oktober: Anne Eltard Kvintet.
Fredag den 15. november: Peter Abrahamsen Trio.
Lørdag den 28. december: Channe Nussbaum Trio.

Andre artikler fra denne uge

Musik i Bibliotekshaven


SKIBBY: Sommersolen skinnede mildt over Bibliotekshaven tirsdag 3. juni, og det var heldigt, eftersom Biblioteket, Brugerrådet, Danske Seniorer og Ældresagen

Læs mere »

Pinsesnit


Af Asger Thomsen KIRKE HYLLINGE: En forårsdag i 1914 aftalte syv unge piger på min hjemegn på Midtlolland at mødes

Læs mere »