Drømmer om at flyve

Drømmer om at flyve

SKIBBY: Der er drama blandt sommerfugle, når Skibby Kino viser ”Sigurd Sommerfugl” den 16. -17. marts og og igen den 6. – 7. april klokken 13.30.

Sigurd er en modig og ressourcestærk sommerfugle-teenager, der ikke kan flyve – men det er ikke noget, der holder ham nede.

Sigurd drømmer om at være en del af den store migration og gemmer sig i en mælkevogn for at få drømmen opfyldt.

Men turen går ikke som planlagt, og Sigurd må se sin frygt i øjnene, tage sin unikhed til sig og sejre over modgang, mens han kæmper mod skiftende vejrmønstre, mennesker og tre onde fugle, der er ude efter hævn.

Andre artikler fra denne uge

Hestelortestien

Læserbrev Af Paul Erik Johansen, Kirke Hyllinge Som daglig bruger af den fine cykelsti mellem Kirke Hyllinge og Nørre Hyllinge

Læs mere »