Columbus i flydende form

Columbus i flydende form
Den nye øl blev lanceret fredag 4. oktober på Halsnæs Bryghus.

Af journalist Tomas Skov

SKIBBY: Columbus opdagede den nye verden. Nu bliver det spændende, om verden opdager den nye Columbus, som blev sendt på markedet fredag 4. oktober på Halsnæs Bryggeri.

Der er naturligvis tale om en ny øl med navnet Columbus, som kommer på både fad og flaske, og som skal skabe yderligere opmærksomhed omkring bevarelsen af færgeoverfarten mellem Halsnæs og Hornsherred.

Øllen kan indtil videre købes på Halsnæs Bryghus, men også i flaskeform i SuperBrugsen i Jægerspris, Brugsen i Kulhuse samt Brugsen i Skuldelev.

En hyldest i humle
Direktør i Halsnæs Bryghus, Maise Thrue, håber at lanceringe af den nye øl vil bidrage til bevarelsen af overfarten.

– Vi mærker tydeligt den massive folkelige opbakning, der er til behovet for at bevare overfarten Kulhuse – Sølager. Derfor vil vi gerne hædre og hylde både Columbusfærgen og kampen for at sikre, at vi også i fremtiden har en færgerute mellem Halsnæs og Hornsherred, siger hun.

Andre artikler fra denne uge

Ny formand og bestyrelse

FREDERIKSSUND: Socialdemokratiet i Frederikssund har på sin seneste velbesøgte generalforsamling lørdag 21. marts valgt en ny bestyrelse, der skal stå

Læs mere »

Ny lokal bestyrelse

FREDERIKSSUND: Efter den nyligt afholdte generalforsamling har Dansk Folkeparti i Frederikssund sammensat en ny lokal bestyrelse. Bestyrelsen konstituerede sig 1.

Læs mere »