JÆGERSPRIS: Jægerspris Netværk og Kulturhuset Rejsestalden inviterer traditionen tro til Blå Nat i Jægerspris. En festlig aften, der markerer indgangen til sommeren. I år finder begivenheden sted fredag 30. maj. og byder på et væld af aktiviteter, der garanterer en uforglemmelig aften for både lokale og gæster fra nær og fjern.
Festligt fællesskab
Blå Nat er festen, som indleder sommeren med inspirerende musik, grillmad og hygge med venner fra hele byen og dens omegn. Alt sammen i hyggeligt selskab med de gamle egetræer, Rejsestaldens charme samt de fantastiske ildsjæle, der samlet set gør Jægerspris til noget helt særligt.
Fællesskabet bliver til et festfyrværkeri af gadeliv, musik, smil, dufte, Kulturstok, tilbud, håndtryk, flag, bysamling, folkefest, begejstring, underholdning, knofedt, farver, dans, luft, oplevelser, kunst, lokalt, mums, inspiration, glæde, sol og ”stjernetræf” på såvel scene som himmel.
Smag, lyt snak
Kom og nyd en bid mad på Foodtorvet ved Coop365. Her står Café Kignæs, SuperBrugsen og Café Ankers klar med forskellige lækre anretninger for enhver smag. Frederik Konradsen sikrer god musik til maden. Du kan også opleve mange inspirerende og flotte aktiviteter, opvisninger og shows fra mange af byens foreninger. Mellem musik, mad og aktiviteter kan du slentre rundt og opdage gode fund i byens butikker og snakke med de engagerede foreninger ved deres boder.
Alle kan følge med på Blå Nats Facebook-side for de seneste opdateringer og detaljer om programmet: https://www.facebook.com/kulturnattenblaanat
Kom og vær med til at starte sommeren med årets hyggeligste fest i Jægerspris! Arrangørerne glæder sig til at se jer til Blå Nat 2025.
/TS