FREDERIKSSUND: Onsdag 22. april kl. 19.30-21.15 er der foredrag på Kulturhuset Elværket, Ved Kirken 6 i Frederikssund.
Foredragsholder, forfatter og arkitekt Thomas Dickson fortæller om den revolutionære bevægelse, der spredte sig over Europa i kølvandet på 1. Verdenskrig og Den Russiske Revolution, førte i Tyskland til oprettelsen af verdens mest kendte skole for kunst, arkitektur og design, nemlig Bauhaus.
Den satte ikke bare de visuelle kunstarter på den anden ende, men eksperimenterede også med industriel produktion, pædagogik, mode, køn, seksualitet, ja, snart sagt alle aspekter af det offentlige liv.
Design skulle være for de mange, men lykkedes det? Nogle få danske designere fulgte i Bauhaus’ fodspor, men de fleste her i landet var kritiske over for Bauhaus og skabte deres moderne møbler, lamper og bygninger på en anden og mere pragmatisk måde.
Vær med denne aften, hvor forfatter, arkitekt og industriel designer Thomas Dickson fortæller historien.
Du kan melde dig til foredraget ved at indbetale 100,- kr. på http://fufsund.dk eller du kan købe billet ved indgangen, kontant eller MobilePay.







