Barokkoncert i Skibby Kirke

Barokkoncert i Skibby Kirke

SKIBBY: Onsdag den 3. juli klokken 19.30 er der velklingende barokmusik, som kan nydes i de helt rigtige omgivelser; under Skibby Kirkes store hvælv, der gengiver stemningen og atmosfæren i musikken helt tæt på publikum. 

Deltagerne kan høre et helt nyt program med Bachs berømte dobbeltkoncert for fløjte, barokviolin og cembalo, Vivaldis koncert “L’estro armonico” – Den harmoniske have, Couperins “Le Tic Toc Choc” – Vækkeuret, der løb løbsk. Og ikke nok med det, også Daquins “Le coucou” Gøgen, der ikke ville holde op med at kukke. 

Programmet spilles af den italienske barokviolinist Roberto Falcone, fløjtenisten Mogens Friis og den svenske cembalist Anders Danman. Alle tre musikere er af international klasse med omfattende koncertvirksomhed både i Skandinavien og det øvrige Europa.

I pausen serveres et glas vin/vand og snacks.

Andre artikler fra denne uge

451 skud i Skibby

Endnu engang har Kreds 57’ skydeafdeling afholdt den efterhånden mangeårige, traditionsrige fugleskydning. SKIBBY: Lørdag 20. juni startede med morgenkaffe. Den

Læs mere »