Animeret action-drama

Animeret action-drama
Szhirley, Sebastian Jessen og Jens Jacob Tychsen er blandt de danske stemmer i den tjekkisk/polsk/slovenske animationsfilm.

SKIBBY: Diplodocus er en lille, nysgerrig dinosaur, hvis forældre forsvinder under mystiske omstændigheder i ”Diplodocus og den mystiske Hokus Pokus”, som Skibby Kino viser kl. 13.30 tre weekender gennem maj.
Det viser sig, at Diplodocus bor i en tegneserie tegnet af den undervurderede kunstner Ted, som er blevet overbevist om, at hans dinosaur-tegneserie forhindrer ham i at bryde igennem. Derfor har Ted fundet viskelæderet frem – noget der får uoverskuelige konsekvenser for den lille dinosaurs ellers så trygge verden.
”Diplodocus og den mystiske Hokus Pokus” er baseret på polske Tadeusz Baranowskis berømte tegneserie og frarådes børn under 7 år.

Andre artikler fra denne uge

Viuff melder sig syg

FREDERIKSSUND: Entreprenøren og lokalpolitikeren Niels Martin Viuff træder et skridt tilbage. Det meddelte han på Facebook i den forløbne uge.

Læs mere »