Læserbrev
Af Jeanette Hassel, formand for Det Konservative Folkeparti og medlem af byrådet i Frederikssund
Frederikssund Kommunes placering som nummer 91 ud af 91 kommuner i Dansk Industris måling af lokal erhvervsvenlighed er dybt alvorlig. Resultatet kan og skal ikke bortforklares. Kommunen ligger i bunden på alle fire hovedområder: overordnet erhvervsvenlighed, infrastruktur og energi, uddannelse og arbejdskraft samt kommunal administration.
Det vedkommer alle borgere. Et stærkt lokalt erhvervsliv skaber arbejdspladser og lærepladser, giver liv til vores byer og bidrager til det økonomiske fundament for skoler, ældrepleje, kultur og foreningsliv. Når virksomheder vælger investeringer fra, mærkes det derfor langt uden for den enkelte virksomhed.
Der er dog positive takter. Samarbejdet mellem kommunen og Frederikssund Erhverv er blevet tættere, og den gennemsnitlige byggesagsbehandlingstid er faldet fra 241,7 til 199,8 dage. Det er et fremskridt, men niveauet er fortsat ikke godt nok. Det glæder mig, at Jørgen Bech som formand for Plan og Udvikling har sin fulde opmærksomhed rettet mod området.
Opgaven er imidlertid langt bredere end byggesager. Vi skal styrke dialogen og kommunikationen med virksomhederne, skabe bedre og mere forudsigelig erhvervsservice, arbejde med infrastruktur og mobilitet samt sikre adgang til kvalificeret arbejdskraft og flere erhvervsuddannede.
Bundplaceringen er skabt over flere år og kan ikke løses med hurtige lappeløsninger. Det kræver en langsigtet og vedholdende indsats.
Alle partier i byrådet, administrationen og Frederikssund Erhverv har et fælles mål: Frederikssund skal være en kommune, hvor det er attraktivt at drive og udvikle virksomhed. Det mål er vigtigere end partipolitiske forskelle, og vi har alle et ansvar for at bidrage konstruktivt.
Vejen frem er et forpligtende samarbejde, hvor vi lytter til virksomhedernes erfaringer og omsætter dem til konkrete forbedringer. Erhvervslivet skal møde en kommune, der kommunikerer tydeligt, træffer beslutninger rettidigt og hjælper virksomhederne sikkert gennem de kommunale processer.
Målet er ikke blot en bedre placering. Målet er, at virksomhederne oplever en reel forskel, og at borgerne får flere lokale arbejds- og uddannelsesmuligheder.
Vi skal lytte, samarbejde og handle – for hele Frederikssund Kommunes fremtid.







