Herregårdsdag på Selsø Slot

Herregårdsdag på Selsø Slot
Selsø lå oprindelig på en holm i en sø med å-forbindelse til Roskilde Fjord, og her lå før den nuværende bygning et mindre middelalderligt borganlæg (formodentlig fra slutningen af 1200-tallet, hvor gården hørte under Roskilde bispestol), hvorfra den store stenbrønd på gårdspladsen stammer.. Foto: Visit Fjordlandet

Selsø fejrer 450 år med teater, nye kjoler og kunstforedrag.

SELSØ: Søndag 16. august kl. 11-16 fejrer Selsø 450 år med teater, nye kjoler og kunstforedrag ved Birgitte Zacho. Herregårdenes Dag er en oplysningskampagne, som foregår samme dag i hele landet, for de danske slotte og herregårde. I Danmark findes omkring 730 herregårde, og det danske landskab er formet af herregårdene, der gennem århundreder har været den væsentligste drivkraft på landet. De store gamle hovedbygninger ligger stadig i landskabet som vidnesbyrd om godsernes enorme betydning – blandt andet som nogle af de største arbejdspladser i landområderne helt ind til midten af 1900-tallet.

Uhlfeldts værk
I det Herrens år 1576, hvor vi ikke længe forinden var overgået til protestantismen, levede de fleste danskere på landet og dyrkede jordene, alt imens nogle få ejede dem og hundsede rundt med både folk og fæ. Ikke noget at fejre, men…
I 1576 hed Selsø Slots ejer Jakob Ulfeldt. Han var herremand og overtog Selsøgård i en sørgelig stand efter sin bror. Jakob havde af forskellige grunde nu tid og råd til at ombygge Selsø, så den gamle selsøgård rev han ned, og med munkesten, hentet fra nedlukkede klostre i Roskilde, lod han opføre Selsø Slot efter datidens moderne arkitektur: nederlandsk renæssance.
Herregården fik tårne, vimpler, spir og fine oppudsede vinduespartier. Det stod midt i naturen og struttende prægtigt i samme stil som Rosenborg. Og inde i stuerne sattes kunsthåndværk op, som siden er blevet overgået af endnu smukkere barokmalerier, stuk, spejle og andet interiør.

Robe a la Franchaise
Herregårdsdagen på Selsø Slot er derfor en fejring af 450-året for dette særlige slot som bygherre og rigsråd Jakob Ulfeldt lod opføre i 1576, og slottet har inviteret kunsthistoriker Birgitte Zacho til at fortælle om renæssancens og barokkens kunst og arkitektur. Parkteatrets sommerskolebørn kommer også og spiller en scene fra Selsøs virkelighed og så – ikke mindst kommer Selsøs husskrædder, Bjarne Drews, forbi og overrækker sin gave til Selsø, nemlig den nye smukke, håndskabte barok-kjole, La Robe a la Franchaise.
Det bliver en dag, hvor alle med foredrag, kjoler og teater bliver klogere på Selsøs fantastiske æstetisk; vægmalerier, kunsthåndværk og arkitektur, samt får historien om, hvordan livet engang udfoldede sig på Selsø Slot.

Herregårdsdag på Selsø
Søndag 16. august kl. 11-16.
Klokken 11 åbner museet
Klokken 12-12.30 m. start på plænen foran slottet opfører Parkteatrets sommerskolebørn skuespillet: Scener fra ”Den sidste middag”. En vandre-forestilling om livet i stuerne på Selsø Slot. Slottets sidste beboer Agathe von Qualens har inviteret venner og bekendte til middag og til dans og musik og publikum inviteres med rundt og ser med som fluer på væggen. Scenerne bygger på en sand historie. En forestilling for hele familien
Klokken 13-13.45 i baroksalen foredrag v. Birgitte Zacho
Klokken 13.45-14.00 i baroksalen afsløring af Selsø nye kjole, overrakt af Selsø Slots husskrædder Bjarne Drews
Klokken 14-15 m. start i baroksalen, omvisning rundt på hele herregården med flere af vores dygtige omvisere
Klokken 16 lukker museet

Det koster alm entré at være med denne dag: voksne 60 kr. og børn 25 kr.

/TS

Andre artikler fra denne uge

Op på hesten igen

Skibby Ride- og Voltigeklub er repræsenteret ved EM i Frankrig. SKIBBY: Onsdag 29. juli løb Ester Møgelvang Søndergård på banen

Læs mere »

Høsten er i gang

HORNSHERRED: Der er trængsel på veje og marker, hvor landbrugets maskinpark er i arbejde under høsten. Dette års høst er

Læs mere »