Der bliver længere for de handlende, som hidtil har kunnet køre over Kronprins Frederiks Bro.
Af Tomas Skov
FREDERIKSSUND KOMMUNE: Mellem 18.000 og 20.000 køretøjer bevæger sig dagligt over Kronprins Frederiks Brd ifølge Vejdirektoratets målinger. Samme Vejdirektorat indledte mandag 3. august renoveringen af Kronprins Frederiks Bro – et arbejde, der lukker for biltrafikken på broen i nær ved tre måneder.
Kronprins Frederiks Bro er snart hundrede år gammel, og den skal nu omisoleres og have skiftet belægningen for at fremtidssikre dette gamle stykke infrastruktur.
Mens bilister må søge passage ad Kronprinsesse Marys Bro, kan cyklister og fodgængere fortsat benytte Kronprins Frederiks Bro i hele perioden, mens arbejdet står på.
Hårdt for Hovedgaden
Kørende kunder fra centrum af Frederikssund kan være i Jægerspris på et lille kvarter, og uddeler Søren Brøgger fra SuperBrugsen i Jægerspris har da også en del kunder, der kommer til fra storbyen på den anden side af Kronprins Frederiks Bro. Den trafik stopper nu, og det regner uddeleren da med at kunne mærke.
– Det har noget betydning, for vi har mange kunder fra Frederikssund, der for manges vedkommende får en omvej herover, vurderer Søren Brøgger.
Turen over Dronning Marys Bro tager omtrent den dobbelte tid fra Frederikssund, så uddeleren ser frem til, at renoveringen trods alt er overstået ved udgangen af oktober.
– Vi kan ikke gøre så meget ved det, og jeg tror, at mange af vores kunder nok skal finde vej alligevel. Jeg tænker, at butikkerne i Hovedgaden nok bliver hårdest ramt, forbi folk kører uden om, siger Søren Brøgger, der står til gengæld lover, at stå klar med stærke tilbud, når broen åbner igen.
Løbeskoene på
En af disse butikker i Hovedgaden i Jægerspris er La Mer, som ejes af Marion Bertz Mehr, men hun ligger ikke vågen om natten over udsigten til en lukket bro.
– Vi overlevede også, da Hovedgaden lukkede hermetisk i en måned på grund af vejarbejde. Vi har mange kunder fra Frederikssund og oplandet, men jeg håber da bare, at vi er så attraktive, at folk stadig vil tage turen hertil, siger indehaveren, der hellere glæder sig over, at broarbejdet udføres.
– Broen skal jo laves, og vi er taknemmelige for, at vi har den. Vi kan ikke gøre noget ved det, og tre måneders brolukning betyder ikke, at vi lægger os til at dø. Vi må bare tage løbeskoene på igen, som vi har gjort før, siger Marion Bertz Mehr.
Kronprins Frederiks Bro
I 2023-2024 fik Kronprins Frederiks Bro i Frederikssund en grundig renovering af de mekaniske og elektriske dele
I 2020 overgik Kronprins Frederiks Bro til fjernstyring og bliver i dag fjernstyret fra et driftscenter i Aalborg, men under reparationsarbejderne vil broen efter behov blive betjent lokalt fra manøvrehuset på broen
Kronprins Frederiks Bro er en såkaldt dobbelt-klapbro opført i 1930’erne. Klapperne bliver åbnet mekanisk ved hjælp af et identisk maskineri i henholdsvis den østlige og vestlige klappille
Kronprins Frederiks Bro har en samlet længde på cirka 215 meter og består af to landfæster af beton i hver ende af broen, tre faste fag i stål samt et klapfag med dobbelt-klap i stål
Kilde: Ritzau









