Spielberg og den skjulte viden

Spielberg og den skjulte viden
Hvis vi fandt ud af, at vi ikke var alene i verdensrummet, hvis nogen viste os det, beviste det for os - hvor skræmmende ville det være?

SKIBBY: Skibby Kino viser ”Disclosure Day” 20.-23. juli kl. 19.30. Og her afsløres ”sandheden” for jordklodens otte milliarder mennesker om skjult kontakt til rumvæsner.

Verden er på randen af 3. verdenskrig, da Dr. Daniel Kellner har stjålet officielt regerings-materiale, blandt andet ikke-jordisk og et harddrive med videoer af kontakt med de fremmede i rummet.

Idéen til det nye science fiction-værk kommer fra Hollywood-legenden Stephen Spielberg, der også selv har instrueret filmen. Han har allieret sig med David Koepp, som har forfattet manuskriptet. De to har tidligere samarbejdet om blandt andet ”Jurassic Park”, dens efterfølger og ”Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull”.

Filmen er tilladt for børn over 11 år.

Andre artikler fra denne uge

En heldig kartoffel

Kartofler tegner både fortiden og fremtiden på Mørkebjerggård. Af Tomas Skov VENSLEV: Med en årlig kartoffelproduktion på omkring syv millioner

Læs mere »