Hvor mange trafikuheld skal der til?

Hvor mange trafikuheld skal der til?

Læserbrev

Af Heidi Lykke Källstrøm, KV25-kandidat for Venstre

Enhver der har holdt i kø for at komme ud på Elverdamsvej ved Kirke Hyllinge, ved Gershøj eller ved Hornsherredvej i Biltris, har oplevet, at det tager op til fem minutter at komme ud på vejen. Med åbningen af Kronprinsesse Marys bro ved Frederikssund, er der kommet ekstremt meget trafik, især i morgen- og eftermiddagstimerne. Desuden er støjforholdene blevet markant forøgede langs Elverdamsvej og bilulykkerne hober sig op! Hvor mange uheld skal der til før der sker noget?

Senest i denne uge, onsdag 29. oktober, endte en stakkel i hækken i Biltris-krydset.

Støjen er nu så høj, at den overstiger Vejdirektoratets egne målinger fra 2022 (58-73 Db). I 2017 viste målingerne at de var under 58 Db, så den ekstra trafik mærkes! Ifølge direktoratet selv, skal der gøres noget, når over 5 huse er påvirket af støj på over 58 db.

Vi er en gruppe borgere, der prøver at påvirke Vejdirektoratet til at prioritere en rundkørsel, der dels kan bremse farten og dels kan få støjniveauet ned. Desuden tager vi hatten af for det private initiativ til anlæggelsen af en støjvold langs Elverdamsvej ind mod Biltris. Jeg vil kæmpe for at kommunalbestyrelsen godkender initiativer som dem! Det er værd at kæmpe for nedbringelse af støj, da det ifølge Miljøstyrelsen fremrykker demens med 5-10 år!

Andre artikler fra denne uge

Efter branden

Af Tomas Skov FREDERIKSSUND KOMMUNE: Efter en påsat brand i april 2025 har Frederikssund Rådhus siden juni haft en delvis

Læs mere »