Fantasi og kreativitet

Fantasi og kreativitet
ilm” er med dansk tale og er en kombination af animerede figurer og levende skuespillere, blandt andre Jason Momoa.

SKIBBY: Skibby Kinos påskeferie-film 12.-16. april kl. 13.30 er ”En Minecraft film”, der foregår i det klassiske computerspils verden, hvor kreativitet ikke kun hjælper med at skabe ting, men er afgørende for at overleve!

Fire outsidere – Garrett “The Garbage Man” Garrison, Henry, Natalie og Dawn – kæmper med almindelige problemer, da de pludselig bliver trukket gennem en mystisk portal ind i Overworld: Et bizart, kubisk eventyrland, der drives af fantasi.

For at komme hjem igen bliver de nødt til at mestre denne verden (og også beskytte den mod onde ting som piglins og zombies), mens de begiver sig ud på en magisk mission med ekspert crafter Steve. Eventyret udfordrer alle fem til at være dristige og genskaber forbindelsen til de egenskaber, der gør hver af dem unikt kreative, netop de færdigheder, de har brug for for at trives tilbage i den virkelige verden.

Andre artikler fra denne uge

Kampen for kommunen

Hver anden uge op til valget stiller vi en kommunalpolitiker fem spørgsmål. Af Tomas Skov KOMMUNALVALG: Hvordan vil Socialdemokratiet sikre,

Læs mere »

Valgmøde i Skibby

SKIBBY: Ved du hvem, der bedst repræsenterer dine interesser som pensionist? Sådan lød overskriften på den invitation, som Ældresagen, Danske

Læs mere »