Biodiversitetsråd: Her kommer de 30 procent beskyttet natur

Biodiversitetsråd: Her kommer de 30 procent beskyttet natur
Danmark skal have mere beskyttet natur, og en lille del af de 30 procent skal formentlig ligge fra Jægerspris i syd til Kulhuse i nord.

Af journalist Tomas Skov

HORNSHERRED: Biodiversitetsrådet viser i en ny rapport, hvor 30 procent af det danske landareal skal beskyttes. Kortlægningen af nye beskyttede naturarealer er den tredje af sin slags, og den udpeger i store træk de samme arealer, som Aarhus Universitet og Københavns Universitet tidligere er nået frem til for at stoppe tabet af biodiversitet.
– Vi har nu et stærkt afsæt for rulle den nødvendige redningsplanke ud til Danmarks trængte arter. Behovet for at få mere og reelt beskyttet natur er særligt akut her i et af de mest naturfattige lande i Europa, siger Lars Midtiby, der er direktør i Danmarks Naturfredningsforening.
I sagens natur er der ikke mindst tale om store områder i Jylland, men også Hornsherred får tildelt en stor grøn plet fra Jægerspris i syd til Kulhuse i nord.
I 2022 vedtog FN’s medlemslande et globalt mål om at beskytte 30 procent af verdens natur inden 2030. Dette gælder både til lands og til havs.

Andre artikler fra denne uge

Musik i Bibliotekshaven


SKIBBY: Sommersolen skinnede mildt over Bibliotekshaven tirsdag 3. juni, og det var heldigt, eftersom Biblioteket, Brugerrådet, Danske Seniorer og Ældresagen

Læs mere »

Pinsesnit


Af Asger Thomsen KIRKE HYLLINGE: En forårsdag i 1914 aftalte syv unge piger på min hjemegn på Midtlolland at mødes

Læs mere »