Finske Kesko køber aktiemajoriteten i Davidsens Tømmerhandel

Finske Kesko køber aktiemajoriteten i Davidsens Tømmerhandel

Købet sker som led i et generationsskifte og skal gøre Davidsen klar til næste etape af den vækstrejse, som virksomheden har været på det seneste årti.

VENSLEV: Danmarks 3. største tømmerhandelskæde med mere end 850 ansatte, 22 trælaster i Danmark og en i Grønland samt en samlet omsætning på 4,2 milliarder kroner (2022) får nu en ny majoritetsejer i form af finske Kesko.

– Det er en glædens dag – både for mig og min familie og for Davidsens medarbejdere og kunder. Det er 60 år siden, jeg stiftede virksomheden, og min familie og jeg har de seneste år arbejdet på forskellige generationsskifte-løsninger. Nu får vi en dedikeret og dygtig majoritetsejer ind, som er blandt de dygtigste i Nordeuropa til handel, forretningsdrift og logistik. Vi har også samme værdisæt, og det er vel nok det allervigtigste, fortæller stifter og ejer Povl Davidsen fra kontoret i Vojens.

Han siger supplerende, at det har været vigtigt for ham og ha procent af aktierne i virksomheden og en plads i bestyrelsen.

Davidsen fortsætter også med samme navn og ledelse.

Kesko er en af Finlands største virksomheder og opererer inden for dagligvarehandel, handel med biler samt byggematerialer og teknisk handel.

Handlen afventer nu konkurrencemyndighedernes endelige godkendelse.

Andre artikler fra denne uge

Musik i Bibliotekshaven


SKIBBY: Sommersolen skinnede mildt over Bibliotekshaven tirsdag 3. juni, og det var heldigt, eftersom Biblioteket, Brugerrådet, Danske Seniorer og Ældresagen

Læs mere »

Pinsesnit


Af Asger Thomsen KIRKE HYLLINGE: En forårsdag i 1914 aftalte syv unge piger på min hjemegn på Midtlolland at mødes

Læs mere »