Inflationshjælp på vej til de mindre købmænd i små byer

Inflationshjælp på vej til de mindre købmænd i små byer

Inflationen og de høje energipriser kan mærkes rundt om i hele landet. Og det gælder især de mindre lokalsamfund.

Derfor blev der – med Aftale om inflationshjælp af 10. februar 2023 – afsat 75 millioner kroner til en midlertidig støtteordning til mindre købmænd og andre energiudsatte fødevareforretninger såsom bagere, slagtere mv., som er beliggende i mindre byer.

Den nærmere udformning af ordningen er nu også faldet på plads, hvor det bliver muligt for købmænd m.v. at søge om støtte, hvis de lever op til en række kriterier, fortæller Erhvervsministeriet.

Herunder, at de skal være beliggende i byer med under 2.500 indbyggere og være ramt af høje energipriser.

Herudover bliver det muligt at søge om støtte til energiforbedrende tiltag så som nye kølemontrer.

Andre artikler fra denne uge

Et svin pr. snude

Af Tomas Skov HORNSHERRED: Som det formentlig blev de fleste bekendt under valgkampen, producerer Danmark hvert år over 30 millioner

Læs mere »

Pas på ukrudtsbrænderen

FREDERIKSSUND: Der har været flere uheldige tilfælde af mindre brande under brug af ukrudtsbrændere i Nordsjælland. Ukrudtsbrændere er populære, når

Læs mere »