De næste 100 år

: Skibbykoret fejrede sit 100 års jubilæum i maj i Skibbyhallen. Foto: Susanne Lund

SKIBBY: Skibbykoret kom godt fra start mandag aften den 29. august, da korets sæson nr. 101 begyndte.

Fire-fem nye korsangere deltog, og de første nye sange i et nyt repertoire blev førstegangs-øvet, nu hvor bølgerne har lagt sig efter 100 års jubilæumskoncerten i maj.

Skibbykoret øver i Sognegården i Skibby hver mandag aften fra september til maj/juni (ikke så meget i december).

Det foregår som et aftenskole-kursus i DOF, og er man interesseret i at deltage, møder man bare op her først i sæsonen og prøverdet af.

Man kan læse mere på korets hjemmeside.

Skibby

Andre artikler fra denne uge

Op på hesten igen

Skibby Ride- og Voltigeklub er repræsenteret ved EM i Frankrig. SKIBBY: Onsdag 29. juli løb Ester Møgelvang Søndergård på banen

Læs mere »

Høsten er i gang

HORNSHERRED: Der er trængsel på veje og marker, hvor landbrugets maskinpark er i arbejde under høsten. Dette års høst er

Læs mere »