Krummerne anno 2022

Krummerne anno 2022
Stillfoto fra filmen Krummerne - Det er svært at være 11 år. Foto: Henrik Petit

SKIBBY: I ”Krummerne – Det er svært at være 11 år” fylder ”skærmen” meget i hverdagen hos familien Krumborg. 

Mor synes, familien skal komme hinanden ved, og Krumme foreslår skærmfri uge for på den måde at slippe for at blive drillet i skolen for sin gamle skodmobil. Men hvad skal man så lave? 

Krumme finder nogle gamle Kim-bøger på loftet, som inspirerer ham til at starte sit eget detektivbureau med sin ven Tom. Da forbryderne, Tina og Jeff, stjæler Anastasia-diamanten fra Nationalmuseet, ser Krumme sin chance: At fange forbryderne for at vinde Yrsas hjerte.

Skibby Kino viser ”Krummerne” den 26. og 27. marts, 2. og 3. samt 9. og 10. april klokken 14.

Andre artikler fra denne uge

Op på hesten igen

Skibby Ride- og Voltigeklub er repræsenteret ved EM i Frankrig. SKIBBY: Onsdag 29. juli løb Ester Møgelvang Søndergård på banen

Læs mere »

Høsten er i gang

HORNSHERRED: Der er trængsel på veje og marker, hvor landbrugets maskinpark er i arbejde under høsten. Dette års høst er

Læs mere »