Føniks Kabinettet på Selsø Slot

Føniks Kabinettet på Selsø Slot

En fortælling om transformation iscenesat og fremført af Sigrid Moses-Jacobsen

SELSØ: I sommeren 2014 kunne man i et lille fyrtårn på Aarhus træskibshavn opleve en usædvanlig fortælling om et forundringskabinet. Nu kommer fortællingen til Selsø slot i en ny corona venlig udgave. 

Forestillingen tager udgangspunkt i en forunderlig samling af objekter, der leder på sporet af myten om Fugl Fønix, som trækker tråde helt tilbage til Egypten og åbner spørgsmål som:  

 Hvorfor findes denne myte i næsten alle kulturer? 

Hvad fortæller Fønix fuglen om det at være menneske? 

Og hvordan kommer vi overens med det faktum, at alt – os selv inkluderet –  konstant er i forandring? 

– Kom og se forundringskabinettet og bliv ledt ind i ad mytens vilde veje og se den sidste tid, som har påvirket os alle, i et nyt lys, lyder opfordringen fra Sigrid Moses-Jacobsen. 

Der er gratis adgang mod betaling af entrebillet til Selsø Slot. Der er kun plads til 12 personer pr forestilling.

Andre artikler fra denne uge

Inden for skiven

JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt

Læs mere »

Kage på slottet

SELSØ: Selsø Slot var igen velbesøgt, da der lørdag 19. september var foredrag på slottet. Årets tema var ’1700-tallets mad

Læs mere »

9.000 pighvar sættes ud

GERSHØJ: Kom til Gershøj havn fredag 25. september og oplev Gershøj Fritidsfiskerforening, som igen i år udsætter omkring 9.000 pighvar-yngel

Læs mere »