50 farlige ting (alle børn bør prøve)

50 farlige ting (alle børn bør prøve)

JÆGERSPRIS: Kan man slikke på et 9-volts batteri? Hvad sker der, når man løfter låget på poppende popcorn? Eller limer fingrene sammen med superlim? 

Det og meget mere kan nysgerrige børn og deres voksne få svar på lørdag den 5. september, når børneforestillingen ”50 farlige ting (alle børn bør prøve)” opføres på Jægerspris Bibliotek. 

Forestillingen undersøger og tester alt det, de voksne normalt advarer børn imod. Og forener på underholdende vis pædagogik med teater og eksperimenter. 

Børnene får lov til at afprøve farlige ting – og have det sjovt imens. 

”50 farlige ting (alle børn bør prøve)” er en forestilling fuld af spænding og vovemod og henvender sig til alle børn mellem 5 og 11 år. Den bygger på bogen af samme navn af Julie Spielger og Gever Tulley.     

Arrangementet foregår klokken 10.30 til 11.15 på Jægerspris Bibliotek. 

Billetter koster 25 kroner plus gebyr og kan købes på Frederikssund Bibliotekernes hjemmeside; www.bibliotekerne.frederikssund.dk eller på biblioteket.

Andre artikler fra denne uge

Op på hesten igen

Skibby Ride- og Voltigeklub er repræsenteret ved EM i Frankrig. SKIBBY: Onsdag 29. juli løb Ester Møgelvang Søndergård på banen

Læs mere »

Høsten er i gang

HORNSHERRED: Der er trængsel på veje og marker, hvor landbrugets maskinpark er i arbejde under høsten. Dette års høst er

Læs mere »