Så er den friske gårdmælk tilbage

Så er den friske gårdmælk tilbage

På grund af sygdom stoppede Brandbjerg Gårdmejeri levering af mælk kort før årsskiftet. Nu er mælken igen på hylderne.

SKIBBY: På grund af sygdom har Brandbjerggaards ejere, Lis og Søren Jensen fundet det nødvendigt at afvikle aktiviteterne på gården på Skuldelevvej 50.

I forbindelse med afviklingen mødte de mælkeproducent Nanning Kazemier, som købte en større del af gårdens malkekvægbesætning. 

– Nanning har i flere år ønsket at kunne producere mælk, som kunne afsættes direkte til forbrugerne via eget gårdmejeri. Derfor er driften af Brandbjerg Gårdmejeri nu overdraget til ham, fortæller de. 

– Vi ser overdragelsen som en rigtig god løsning for fortsat at kunne levere Brandbjerg Mælk ud til ”vores” butikker og forbrugere. 

Den første mælk blev leveret ud til de fleste butikker i den forgangne uge. 

– Vi håber, at alle vil tage godt imod Nanning Kazemier og fortsat støtte op om den gode, lokalt producerede mælk fra Brandbjerg Gårdmejeri. Det har været en spændende og udfordrende tid, fyldt med gode og sjove oplevelser, fortæller Lis og Søren  Jensen.                                                                                                                  

Andre artikler fra denne uge

Inden for skiven

JÆGERSPRIS: 12-årige Morgan fra Jægerspris er blevet verdensmester, efter han vandt guld ved verdensmesterskaberne i 3D Bueskydning som blev afholdt

Læs mere »

Kage på slottet

SELSØ: Selsø Slot var igen velbesøgt, da der lørdag 19. september var foredrag på slottet. Årets tema var ’1700-tallets mad

Læs mere »

9.000 pighvar sættes ud

GERSHØJ: Kom til Gershøj havn fredag 25. september og oplev Gershøj Fritidsfiskerforening, som igen i år udsætter omkring 9.000 pighvar-yngel

Læs mere »