Læserbrev
Af Therese Hejnfelt, Byrådsmedlem, Det Konservative Folkeparti
Lige om lidt går alle partier i Frederikssund i gang med årets budgetforhandlinger. Jeg deltager sammen med vores gruppeformand Niels Viuff, hvor min rolle er at sidde tæt på forhandlingerne og støtte op med hurtige briefinger ligesom jeg har gjort de seneste år.
I år er situationen særlig alvorlig. Vores rammer er stramme, men vi kan ganske enkelt ikke presse mere ud af velfærdsområderne uden at risikere, at både ældrepleje, skoler, dagtilbud og hele det vigtige forebyggelsesarbejde knækker sammen.
Derfor mener jeg, at vi først skal sikre, at de nødvendige midler til velfærdsområderne bliver afsat. Når dét er gjort, må vi vende blikket mod administrationen. Her bør vi bede om et mulighedskatalog, som udelukkende handler om, hvordan vi kan finde besparelser i administrationen og ikke hos vores borgere.
Vi skylder borgerne at prioritere velfærden først. Det er dér, trygheden, trivslen og fremtiden skabes.