Tilskud til Kulturhusets Venner

Tilskud til Kulturhusets Venner

SØNDERBY: Kulturhusets Venner, der er en nyetableret forening i Sønderby, har søgt Fritids- og kulturudvalget om 52.000 kroner til gennemførelse af to foredrag i løbet af sommeren.

5. juni vil man invitere Michael Beha til at holde foredrag, og 8. september inviteres Jan Gintberg

Der er plads til 50 deltagere, men kapaciteten kan øges op til 100 deltagere pr. arrangement ved opstilling af et telt. 

De to foredrag koster hver 25.000 kroner plus 1.000 i transport.

Billetprisen er 20 kroner, så ved et fremmøde på 50 personer vil indtægten være på 1.000 kroner.

Der er ikke beskrevet andre indtægter.

Højere indtægter
Ansøgningen har været til udtalelse hos KUF, Kulturrådet i Frederikssund, der mente, at en kendt foredragsholder bør kunne tiltrække flere tilskuere til en højere entrépris, og at der – ud over entré – må forventes indtægt fra salg af drikkevarer m.v.  

KUF’s anbefaling lød derfor på et tilskud på maksimalt 15.000 kroner og en underskudsgaranti på yderligere kr. 5.000 kroner.

Den anbefaling valgte Fritids- og kulturudvalget at følge. 

Andre artikler fra denne uge

Pausens potentiale


Nye læseguides sidder klar hos Frederikssund Bibliotekerne. SKIBBY: Hos Frederikssund Bibliotekerne er nye frivillige læseguides blevet uddannet i foråret –

Læs mere »

Kulturhus i Skibby


Læserbrev Af Susanne Bettina Jørgensen, Frederikssund Byråd (A) Formand for Omsorg og Ældre Nyvej 7 er Skibbys kulturhus. Her foregår

Læs mere »