Pensionen giver fripas til sommerhuset

Pensionen giver fripas til sommerhuset
Der er skønt i Hornsherreds sommerland. Her er vi på stranden i Kulhuse. Foto: Tomas Skov

En høj alder øger din mulighed for at bruge sommerhuset hele året.

Af journalist Tomas Skov

HORNSHERRED: Der er angiveligt i omegnen af 7.000 sommerhuse i Hornsherred i områder som Borrevejle Vig, Ejby Strand, Gerlev Strandpark, Hyllingeriis, Jægerspris, Kirke Hyllinge, Kulhuse og Kyndeløse. Imidlertid er der kun få feriehusejere i Fjordlandet, der i dag udlejer deres feriehus.
Det anslås således i en analyse udført i 2022, at der er en teoretisk uudnyttet kapacitet på næsten 19 millioner overnatninger alene i Frederikssund Kommune.

Pension giver adgang
Nogle undlader i sagens natur at leje ud, fordi de slev bor i sommerhuset. I Danmark må du som udgangspunkt kun bo i dit sommerhus i sommerhalvåret fra 1. marts til 31. oktober. I vinterhalvåret, fra 1. november til udgangen af februar, må du ikke overnatte i dit sommerhus, bortset fra under kortvarige ferieophold.
Det vil med andre ord sige, at det som udgangspunkt ikke er lovligt at bo i sommerhus året rundt. Der gælder dog visse undtagelser – fx for pensionister, der har ejet sommerhuset i minimum ét år. Reglerne skal blandt andet sikre, at sommerhusområderne fastholder deres særpræg og ikke udvikler sig til parcelhuskvarterer.
Du må bo i dit sommerhus hele året, hvis du opfylder ét af følgende kriterier: Hvis du har ejet dit sommerhus i ét år og tilhører en af følgende grupper: Folkepensionist, førtidspensionist, efterlønsmodtager, modtager af fleksydelse eller hvis du er 60 år eller derover og er gået på pension.

Andre artikler fra denne uge

Den Runde er færdig

Gadekæret “Den Runde” står færdigt. Sønderby har fået et nyt grønt mødested. SØNDERBY: Renoveringen af gadekæret “Den Runde” i Sønderby

Læs mere »