Masser af jul på Færgegården

Masser af jul på Færgegården
De Blå Spejdere sælger juletræer i museumshaven på Færgegården Foto: CHH_foto

JÆGERSPRIS: Igen i år sælger De Blå Spejdere Jægerspris juletræer i haven. Jul på Færgegården afholdes i samarbejde med De Blå Spejdere Jægerspris. Og igen i år vil de være at finde i museumshaven med deres smukke juletræer og lækre lune æbleskiver.
Så når I har nydt en dag med masser af historiske juleoplevelser og shopping i markedsboderne, hvorfor så ikke slutte oplevelsen af med at købe årets juletræ med hjem!?

Hyggeligt julemarked
Når nisser, børn og andet godtfolk igen samles til “Jul på Færgegården” vil der i år være endnu mere at opleve end tidligere. Blandt andet har vi udvidet med et hyggeligt lille julemarked og med flere aktiviteter og værksteder for hele familien.
”Jul på Færgegården” kan opleves gratis alle adventsweekender fra kl. 11.00-15.00.

Lokal julekalender
I den hyggelige lille museumsbutik kan du købe julepynt, bøger og årets mandelgave med hjem. Og har du lyst til en lidt anderledes og lokal julekalender, så har vi også Frederikssundkalenderen, der rummer 24 gaver til en værdi af mere end 2.500 kroner. Ved køb støtter du ”Julehjerter – Jægerspris & Omegn”. Bag lågerne, gemmer der sig en gave fra en lokal butik eller virksomhed.

/TS

Andre artikler fra denne uge