Korsang i Meny

Jubelkoret, kommer tirsdag den 4. december og synger kendte tekster hos Meny i Bymidten.

SKIBBY: Det er ikke spor kedeligt at handle lokalt.  Og nu får man oven i købet en  mulighed for både at handle og blive underholdt.

Jubelkoret, som er et lokalt forankret kor, kommer tirsdag den 4. december og synger kendte tekster hos Meny i Bymidten. 

Koret, der har 12 medlemmer, synger fra cafehjørnet med front mod indgangen fra klokken 18.30. 

Det bliver en blandig af festlige sange, og selvfølgelig også et par om julen der står for døren, lover dirigent Karen Nielsen, der sammen med købmand Harly Jacobsen håber, at kunderne har tid til at stoppe op og lytte til en flok glade sangere.

Jubelkoret startede som kirkekor i Ferslev Kirke under ledelse af Henrik Husum i 1975. Da han flyttede til Jylland, overtog Karen Nielsen ledelse og dirigentjob.

Andre artikler fra denne uge

Den Runde er færdig

Gadekæret “Den Runde” står færdigt. Sønderby har fået et nyt grønt mødested. SØNDERBY: Renoveringen af gadekæret “Den Runde” i Sønderby

Læs mere »