Jul i Jægerspris

Jul i Jægerspris
JAS optrådte på Rejsestaldens udendørsscene med smagsprøver fra årets juleforestilling ”Folk og røvere i Kardemommeby”. Foto: Kenneth Jensen / kennethjensen.dk

JÆGERSPRIS: Årets juletræstænding i Jægerspris fandt sted søndag 1. december kl. 11-17.
Det store, smukke træ fra Nordskoven tændtes af julemanden, og der var hyggelige juleaktiviteter i og omkring Kulturhuset Rejsestalden i samarbejde med Jægerspris Netværk, JAS og Slotsparkens Friskole.
Juletræstændingen koordineredes af Jægerspris Netværk og Rejsestalden. Sponsorerne er Kong Frederik Den Syvendes Stiftelse. Lyset på juletræet og slikposerne er doneret af Jægerspris Netværk, mens kørsel af juletræ varetages af Bredahl Kristensen ApS.

/TS

Andre artikler fra denne uge

Musik i Bibliotekshaven


SKIBBY: Sommersolen skinnede mildt over Bibliotekshaven tirsdag 3. juni, og det var heldigt, eftersom Biblioteket, Brugerrådet, Danske Seniorer og Ældresagen

Læs mere »

Pinsesnit


Af Asger Thomsen KIRKE HYLLINGE: En forårsdag i 1914 aftalte syv unge piger på min hjemegn på Midtlolland at mødes

Læs mere »