Fred de vilde bier

Nina Launbøl Hansen, der har sin Plan-Bi have i Tørslev ved Jægerspris, har oprettet et borgerforslag for at beskytte vores vilde bier.

JÆGERSPRIS: Ikke én eneste art af vild bi er fredet i Danmark, og det vil Nina Launbøl Hansen, der har sin Plan-Bi have i Tørslev ved Jægerspris, meget gerne lave om på. Hun har derfor startet underskriftsindsamlingen ”Fred de vilde bier”., som enhver kan underskrive på https://www.borgerforslag.dk/se-og-stoet-forslag/?Id=FT-21765

Mens vilde bier ikke nyder nogen beskyttelse her til lands, er alle sommerfuglearter til sammenligning fredet. Det samme burde naturligvis gælde for de mest truede vilde bier og deres habitater, der er i tilbagegang kloden over.

Gennem tiden er der registreret 300 forskellige arter af vilde bier i Danmark, og vi har mistet mindst 20 arter af vilde bier i de seneste 50 år. Den seneste rødlistevurdering fastslog, at vi kun har 137 biarter tilbage, som har bestande der vurderes som livskraftige.

/TS

Andre artikler fra denne uge

Sommerhus i brand

JÆGERSPRIS: Natten til lørdag 24. januar modtog politiet en anmeldelse om brand i et sommerhus. Brandvæsnet og politiet ankom til

Læs mere »