Bedstefar og lejemorder

Bedstefar og lejemorder
Både Al Pacino, James Marsden og Michael Keaton kan opleves på lærredet i ”Knox Goes Away”.

SKIBBY: Med ”Knox Goes Away” har Skibby Kino Al Pacino, James Marsden og Michael Keaton på lærredet 6.-9. juni kl. 19.30 – den 6. juni også kl. 13.30.

John Knox er lejemorder, og det er han god til. Hvem han slår ihjel og hvorfor, interesserer ham egentlig ikke. Der er ingen følelser indblandet. Den side af hans liv har på den anden side betydet, at han er blevet skilt fra sin kone, at hans søn Miles ikke har kontakt med ham, og at han aldrig har set sit nu 16-årige barnebarn.

Oveni det lider han af en neurologisk sygdom, da han bliver opsøgt af Miles, der har dræbt en mand, der har gjort hans datter, Johns barnebarn, gravid. Og nu endelig har brug for sin fars hjælp.

Andre artikler fra denne uge

Musik i Bibliotekshaven


SKIBBY: Sommersolen skinnede mildt over Bibliotekshaven tirsdag 3. juni, og det var heldigt, eftersom Biblioteket, Brugerrådet, Danske Seniorer og Ældresagen

Læs mere »

Pinsesnit


Af Asger Thomsen KIRKE HYLLINGE: En forårsdag i 1914 aftalte syv unge piger på min hjemegn på Midtlolland at mødes

Læs mere »