Bedstefar og lejemorder

Bedstefar og lejemorder
Både Al Pacino, James Marsden og Michael Keaton kan opleves på lærredet i ”Knox Goes Away”.

SKIBBY: Med ”Knox Goes Away” har Skibby Kino Al Pacino, James Marsden og Michael Keaton på lærredet 6.-9. juni kl. 19.30 – den 6. juni også kl. 13.30.

John Knox er lejemorder, og det er han god til. Hvem han slår ihjel og hvorfor, interesserer ham egentlig ikke. Der er ingen følelser indblandet. Den side af hans liv har på den anden side betydet, at han er blevet skilt fra sin kone, at hans søn Miles ikke har kontakt med ham, og at han aldrig har set sit nu 16-årige barnebarn.

Oveni det lider han af en neurologisk sygdom, da han bliver opsøgt af Miles, der har dræbt en mand, der har gjort hans datter, Johns barnebarn, gravid. Og nu endelig har brug for sin fars hjælp.

Andre artikler fra denne uge

Jul i alle hjerter

​Igen i år kæmper kærlige kræfter for at samle ind til kommunens sårbare familier. Af Tomas Skov JÆGERSPRIS: Foreningen Julehjerter

Læs mere »

Valgmøde i Kulhuse

KOMMUNALVALG: Kulhuse Netværk inviterer til valgmøde med politikere fra alle de opstillede lister til Frederikssund kommunalvalg 2025, der deltager i

Læs mere »

Fire partier samler kræfterne

KOMMUNALVALG: Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Alternativet og Socialdemokratiet indgår teknisk valgforbund og sætter fælles retning en grøn og socialt retfærdig retning

Læs mere »