Læserbrev
Af Jeanette Hassel, byrådskandidat for Det Konservative Folkeparti
Vi taler ofte om, at ældreplejen skal være bedre, men glemmer nogle gange, at nøglen til bedre pleje også ligger i medarbejdernes vilkår. Vores plejepersonale brænder for deres arbejde, men presses af for lidt tid, for mange opgaver og et hav af skemaer. Det betyder, at der er mindre tid til det, der virkelig tæller – omsorg, nærvær og menneskelig kontakt.
Når medarbejderne har bedre vilkår, gavner det både borgeren og de pårørende. Mindre papirarbejde og mere tid til relationer skaber tryghed. Det giver også større arbejdsglæde og gør det lettere at fastholde dygtige medarbejdere i faget.
Som konservativ byrådskandidat ønsker jeg at sætte fokus på, at vi ikke kan forbedre ældreplejen uden at forbedre arbejdsmiljøet. Vi skal have færre unødige procedurer, bedre koordinering og en kultur, hvor medarbejdernes faglighed respekteres.
Ældreplejen er ikke bare en serviceydelse. Den er et spejl af, hvordan vi som samfund behandler dem, der har været med til at bygge det fundament, vi alle står på. Det kræver, at vi passer på både de ældre, de pårørende – og dem, der hver dag går på arbejde for at gøre en forskel.