Hovedgaden lukkes af på den store aften

Hovedgaden lukkes af på den store aften
NaturEkspressen kører hver halve time fra REMA 1000 til Bymidten under Rød Løber.

Af Tomas Skov

SKIBBY: Rød Løber rammer Skibby fredag 28. august, og det bliver en aften, hvor byen traditionen tro er på den anden ende med blandt andet trylleshow, linedance, fodboldbane og dart.
Hos REMA 1000 kan man spille minigolf, og NaturEkspressen kører i pendulfart mellem REMA 1000 via Bymidten til Vino Verano hver halve time. Hovedgaden er lukket for gennemkørende trafik fra kl. 17 til 21, hvor Rød Løber klinger af, og i de glade timer er der både vinbar og foodtruck med thaimad ved Vino Verano. Fra rundkørslen til Skibby Kino kan man beundre flotte vintage- og amerikanerbiler, der vil indfinde sig til lejligheden.

Andre artikler fra denne uge

Forbrydelse og straf

En grum fortælling om henrettelsen på Biltris mark. Af Lars Kiørboe HORNSHERRED: Sognepræsten Hr. Knud Friis skrev i Sæby kirkebogs

Læs mere »