Råstofloven svigter naboerne – det går ikke længere

Råstofloven svigter naboerne – det går ikke længere

Læserbrev

Af Gert Løfgren, Byrådsmedlem i Frederikssund Kommune (DF), Folketingskandidat i Nordsjælland

Frederikssund og Roskilde kommuner er blandt de hårdest ramte, når Region Øst udpeger nye råstofområder. Det betyder flere og større grusgrave – og det betyder, at helt almindelige familier risikerer at få støj, støv og tung trafik som nærmeste nabo.

Det er ganske enkelt ikke rimeligt, at man som boligejer kan få forringet sin livskvalitet og sin ejendomsværdi uden nogen form for kompensation.

Når naboer til vindmøller og solcelleparker kan få økonomisk kompensation, hvorfor gælder det så ikke naboer til grusgrave? Belastningen kan være massiv og vare i mange år. Gravemaskiner, lastbiler gennem lokalsamfundene og støj fra tidlig morgen til sen eftermiddag.

Problemet er, at råstofloven er en national lovgivning. Kommunerne kan ikke bare indføre en kompensationsordning. Regeringen har endnu ikke leveret en løsning – og det er ikke i orden. Når staten pålægger lokalsamfund byrder for at sikre råstoffer til byggeriet, må staten også tage ansvar for de mennesker, der betaler prisen.

Det handler også om vores boligstrategi. Hvem vil investere i hus og familie i en kommune, hvis man risikerer at få en grusgrav som nabo? Det svækker udviklingen og gør det sværere at tiltrække nye borgere.

Samtidig ser vi, at lodsejere kan opnå betydelige gevinster, når jord udpeges til råstofindvinding. Det er kun rimeligt, at en større del af den værdistigning beskattes – og at midlerne bruges til at kompensere naboer og styrke de lokalsamfund, der bliver berørt.

Vi har brug for en moderniseret råstoflov med:

• Retfærdig kompensation til naboer

• En mere ligelig fordeling af råstofområder på Sjælland

• Større hensyn til kommunernes udvikling

• En rimelig beskatning af ekstraordinære gevinster

Frederikssund skal ikke være hovedstadens råstoflager uden at borgerne bliver hørt og respekteret.

Det er på tide, at Christiansborg tager ansvar.

Andre artikler fra denne uge