Bygningspræmiering 2025

Bygningspræmiering 2025
Bygningspræmieringen sker ved en reception på ejendommen lørdag 4. oktober kl. 14.30.

SÆBY: De historiske foreninger i Lejre Kommune uddeler hvert år en pris til en ejendom, som ud fra et historisk, arkitektonisk, håndværksmæssigt, landskabsmæssigt eller kulturarvsrelateret synspunkt i særlig grad kan fortjene en påskønnelse.

Prisen går i år til et af de gamle husmandshuse i Sæby Huse/Holtensminde. Det er beliggende på Holtensmindevej 57 og siden 2000 er ejet af hestesmeden Ole Dahl.

Huset er opført under godsejer Nikolaj Holten på Krabbesholm omkring 1820 og var oprindelig beregnet som bolig for husmandskoloniens smed og omfattede 4 tdl. jord. Dette var fortsat tilfældet i de næste 100 år, men da godset i 1922 solgte stedet, blev det landbruget, som blev eksistens- grundlaget.

Filmkulisse i 1968
Senere medførte beliggenheden og det harmoniske miljø i Sæby Huse , at instruktøren og skuespilleren Carl Ottosen, som ejede naboejendommen, brugte bygningerne som kulisse i sin film ”Dyrlægens plejebørn” (1968), og datidens beboere i smedegården deltog som statister.

I 2000 trængte bygningen, som nu ikke længere var basis for landbrug, til en særdeles kærlig hånd og blev købt af Ole Dahl. Igennem 20 år har han nænsomt renoveret det gamle bindingsværkshus, så det udvendigt står omtrent som da det blev bygget, men indvendigt egnet til moderne beboelse.

Endnu en smed
Interessant i forbindelse med præmieringen er den omfattende fotodokumentation, som Ole Dahl gennem årene har gennemført af renoveringsprocessen. Det er skæbnens tilskikkelse, at smedegården nu igen bebos af en smed.

Bygningspræmieringen sker ved en reception på ejendommen lørdag 4. oktober kl. 14.30, hvor alle interesserede er velkomne. Her doneres en plakette til at sætte på huset, og de historiske foreninger er vært ved en forfriskning.

/TS

Andre artikler fra denne uge

Jul i vandkanten

Af Tomas Skov GERSHØJ: Selv i Gershøj kommer vinteren før eller siden, og derfor har kromutter Trine Borre lagt to

Læs mere »