Fem haller lukket i sommerferien

Fem haller lukket i sommerferien
Lejre Kommune har desværre endnu en gang konstateret et sikkerhedsproblem med loftsbelysningen i fem af kommunens idrætshaller.

LEJRE KOMMUNE: Lejre Kommune undersøger af sikkerhedshensyn lamperne og holder de berørte haller lukket undervejs.

Ved et kontroleftersyn har Lejre Kommune desværre endnu en gang konstateret et sikkerhedsproblem med loftsbelysningen i fem af kommunens idrætshaller. Af hensyn til brugernes sikkerhed blev de berørte haller lukket umiddelbart efter, at problemet blev konstateret.

Lejre Kommune er i gang med en grundig undersøgelse af forholdene og vil opdatere offentligheden via Lejre.dk, så snart der foreligger nyt.

Det forventes, at hallerne vil være lukket det meste af sommerferien – en periode, hvor aktiviteten i hallerne er lav. Alle berørte foreninger og brugere er blevet informeret direkte.

Berørte haller

Bramsnæsvig hallen

Osted hallen

Trællerup hallen

Sæby Gershøj Hallen

Lejre Hallen

Andre artikler fra denne uge