Oscar-vinder i Skibby Kino

Oscar-vinder i Skibby Kino
Oscar-vinderen ”Flow” følger en kat og andre dyrs kamp for at overleve i en verden, hvor vandstanden stiger.

SKIBBY: Først i marts vandt den lettisk-fransk-belgiske ”Flow” årets Oscar-pris for bedste animationsfilm, lige som den også tidligere har vundet en ”Golden Globe”. Skibby Kino viser ”Flow” 22.-23. marts og 5.-6. april kl. 13.30.

Filmen er uden dialog, men billedskøn og følelsesladet, og langt henad vejen opfører dyrene sig som dyr gør i naturen.

Menneskeheden er forsvundet fra verdenen, men der er stadig spor efter den i den vilde natur, hvor vi følger en kat, der forsøger at overleve, mens vandstanden stiger dramatisk. Den tvinges ombord på en båd sammen med forskellige andre dyr: Et træt flodsvin, en munter retriever, en lemur, der kan lide at samle på ting og en streng sekretærfugl.

Filmen er tilladt for alle.

Andre artikler fra denne uge

Hestelortestien

Læserbrev Af Paul Erik Johansen, Kirke Hyllinge Som daglig bruger af den fine cykelsti mellem Kirke Hyllinge og Nørre Hyllinge

Læs mere »