Teater: Sikke et vejr

Skuespiller Line Svendsen.

I vinterferien kan man opleve en skøn teaterforestilling på Kr. Hyllinge Bibliotek og få en pause fra det danske vintervejr.

KIRKE HYLLINGE: En paraply åbner sig, og en frisk forårseng folder sig ud.

Blomsterne spirer, og muldvarpen vågner.

Med en enkelt håndfuld sand forvandles rummet til den hedeste sommerstrand. Og fødderne bliver brændende varme.

En blå snor trylles om til det kølige hav, og på magisk vis kan man nu både soppe og dykke under havoverfladen.

Med enkle rekvisitter trylles genkendelige og rørende situationer frem fra alle årstiderne.

Forskellige dyrevenner dukker op undervejs, men de opfører sig ikke altid, som man regner med.

Teater Du mildes Himmels forestilling den 21 februar er en ”sidde-på-gulv” forestilling. De voksne kan eventuekt sætte sig bagerst på en stol.

Forestillingen henvender sig til børn i alderen halvandet til seks år.

Der er plads til 60 personer, om man skal – via bibliotekets hjememside – booke billet til alle, som kommer.

Andre artikler fra denne uge

Op på hesten igen

Skibby Ride- og Voltigeklub er repræsenteret ved EM i Frankrig. SKIBBY: Onsdag 29. juli løb Ester Møgelvang Søndergård på banen

Læs mere »

Høsten er i gang

HORNSHERRED: Der er trængsel på veje og marker, hvor landbrugets maskinpark er i arbejde under høsten. Dette års høst er

Læs mere »