Musik og franske fristelser i Skibby Sognegård

Musik og franske fristelser i Skibby Sognegård

SKIBBY: Søndag den 10. oktober er der koncert i Skibby Sognegård, hvor man kan opleve en efterårskoncert, der bliver et stykke sanselig livsglæde med musik ”under Paris’ himmel” til toner fra den franske salon med smuk sang, fløjte og klaver, sammensat med komponister fra perioden 1850 – 1950’erne, deriblandt også flere kvindelige komponister. Den franske salon er oprindelig fra gammel tid indgangen til slottet, hvor man ”tog imod gæsterne” – og senere er det blevet et begreb for det sted, hvor tidens kunstnere og publikum mødtes til nydelse af især musikken.

Medvirkende er Anna Carina Sundstedt, 1. sopran i DR koncertkoret, Knud Rasmussen, klaver, Virum Kirke og Mogens Friis, fløjte, freelance-musiker.

Koncerten arrangeres af kunstnerforeningen Slotskoncerterne af 1983, og det er den 39. sæson. 

Til næste år i 2022 er det 40 år siden, at fløjtenisten Mogens Friis startede koncerterne i Hornsherred sammen med Grete og Bernhard Linder, som mange sikkert husker.

Andre artikler fra denne uge

Ny formand og bestyrelse

FREDERIKSSUND: Socialdemokratiet i Frederikssund har på sin seneste velbesøgte generalforsamling lørdag 21. marts valgt en ny bestyrelse, der skal stå

Læs mere »

Ny lokal bestyrelse

FREDERIKSSUND: Efter den nyligt afholdte generalforsamling har Dansk Folkeparti i Frederikssund sammensat en ny lokal bestyrelse. Bestyrelsen konstituerede sig 1.

Læs mere »