Kort fortalt

Alvorligt knallertuheld

SKIBBY: I weekenden kom en teenager kom alvorligt til skade i en soloulykke på Selsøvej. På knallert kort efter midnat, kørte han ind i en modkørende bil. Den 15-årige dreng fra Skibby blev fløjet til Rigshospitalet i kritisk tilstand. Ifølge Ritzau har han brækket ryggen, hagen og kæben og har fået skader på indre organer.

Nyt firma på Hovedgaden

SKIBBY: Firmaet Usafe er flyttet ind på Hovedgaden 25. Usafe hjælper firmaer med at få styr på maskinsikkerhed og arbejdsmiljø og tilbyder blandt andet undervisning i arbejdsmiljøhåndtering. Bag firmaet står Joan Bernholm, der har været tilsynsførende og inspektør i Arbejdstilsynet og ansvarlig for maskinsikkerhed i Industrien.

Andre artikler fra denne uge

451 skud i Skibby

Endnu engang har Kreds 57’ skydeafdeling afholdt den efterhånden mangeårige, traditionsrige fugleskydning. SKIBBY: Lørdag 20. juni startede med morgenkaffe. Den

Læs mere »