SKIBBY: Et opslag på facebook om hærværk med dressing ramte de nationale medier, da P4-programmet KLIK havde set opslaget og valgte at kontakte Poul Cullura, købmand i Meny Skibby for en kommentar.
Natten mellem lørdag og søndag havde gerningsmænd tømt containeren for dressing, der var løbet i dato. Dressing blev sprøjtet ud over parkeringsplads og facaden af Meny.
– Da jeg mødte ind søndag morgen, var der ikke andet at gøre end at få gjort rent – og tænke over, hvordan man lige håndterer sådan en handling, fortæller han.
Et opslag på facebook gjorde udslaget. Kun 55 minutter efter, at efterlysningen var lagt op, mødte ”gerningsmændene” – i form af tre brødebetyngede drenge – op på Poul Cullura’s kontor.
– De kom med en stor undskyldning. Den blev modtaget, og aftalen lød på lidt ekstra arbejde med rengøring i december. Og så behøves mor og far ikke involveres i denne sag, fortæller han. P4 fangede historien – og efter tirsdag eftermiddag i radioen er det væltet ind med positive kommentarer om håndteringen af hærværket.
– Vi har jo alle været 15 år engang, og måske ikke helt forstået konsekvensen af vores handlinger. Men hvad hjælper det at gå til politiet eller forældrene. Tror jeg, de gør det igen. Nej, det tror jeg bestemt ikke.
– Måske vi oven i købet finder et par nye gode medarbejdere her. Nu må vi se til december, om de er gode til at gøre rent, griner Poul Cullura.
– Jeg mener stadig, at der skal være en konsekvens af ens handlinger. Men der må også være proportioner i, hvordan man buldrer frem. Sagen er lukket, og håndslag er givet. Og de tre drenge gør nok ikke dette mere….