Protest fører til lokal 1. plads

0

JÆGERSPRIS: Et mindre skrivebordsdrama har udspillet sig i kølvandet på forrige søndags Eremitageløb, fortæller Ole Munch, der er cheftræner i Hjerteforeningens Løbeklub Jægerspris.

Klubben indgav protest mod rækkefølgen i klassen for 70-74 årige, hvor klubbens Rikke Lund stod opført som toer i tiden 1.11.26, mens –  den tilsyneladende – vinder havde løbet i en fantomtid, som var hele otte minutter hurtigere. 

Ved granskning af løbsnumre og gennemførende løbere, erkendte løbsarrangøren, at der var tale om en ukorrekt tid, og den pågældende løber er blevet diskvalificeret. 

Rikke Lund fra Jægerspris er nu rykket op som klubbens første vinder af en klasse i det traditionsrige Eremitageløb. 

– For Rikke Lund er det vigtigste, at hun havde en god løbeeoplevelse og forbedrede sig med 1.09 minutter fra sidste år. På den  vis lever hun fuldt ud op til Hjerteforeningens motto: “Vi løber ikke for at blive yngre – vi løber for at blive ældre”, lyder det fra cheftræneren.

Deltag i debatten
Share.

About Author