Så er udvalgene kommet på plads

0

De 23 valgte medlemmer af Frederikssund Byråd i perioden 1. januar 2018 – 31. december 2021 var 4. december 2017 har fordelt udvalgsposterne mellem sig.

 

FREDERIKSSUND KOMMUNE: På det konstituerende møde den 4. december valgte byrådet formelt John Schmidt Andersen (V) som borgmester, Lars Thelander Bostrøm (O) som 1. viceborgmester og Tina Tving Stauning (A) som 2. viceborgmester.

Til økonomiudvalget – hvor borgmesteren er født formand – blev følgende otte medlemmer valgt:
Hans Andersen (V), Ole Søbæk (C), Tina Tving Stauning (A), Poul Erik Skov Christensen (A), Kenneth Jensen (A), Ole Frimann Hansen (F), Inge Messerschmidt (O) og Maria Katarina Nielsen (B).

 

De stående udvalg
De otte stående udvalg i den kommende byrådsperiode konstituerer sig hver især den 14. december med valg af formand og næstformand.
På Byrådets konstituerende møde sate man navne på medlemmernr af de otte udvalg.
Til Teknisk Udvalg blev følgende syv medlemmer valgt:
Tina Tving Stauning (A), Jørgen Bech (V), Michael Tøgersen (V), Kristian Moberg (V), Jens Jørgensen (V), Anne-Lise Kuhre (A), Niels Martin Viuff (A).

Til Plan- og miljøudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Jørgen Bech (V), Michael Tøgersen (V), Lars Thelander Bostrøm (O), Pelle Andersen-Harild (Ø), Tina Tving Stauning (A).

Til Vækstudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Ole Søbæk (C), Kristian Moberg (V), Jens Jørgensen (V), Poul Erik Skov Christensen (A), Niels Martin Viuff (A).
Til Social- og Sundhedsudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Anne Sofie Uhrskov (V), Kristian Moberg (V), Jens Jørgensen (V), Susanne Bettina Jørgensen (A), Jesper Wittenburg (A).

Til Velfærdsudvalget blev følgende syv medlemmer valgt:
Anne Sofie Uhrskov (V), Morten Skovgaard (V), Charlotte Drue (V), Inge Messerschmidt (O), Susanne Bettina Jørgensen (A), Jesper Wittenburg (A), Poul Erik Skov Christensen (A).

Til Opvækstudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Jørgen Bech (V), Charlotte Drue (V), Maria Katarina Nielsen (B), Ole Frimann Hansen (F), Anne-Lise Kuhre (A).
Til Uddannelsesudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Morten Skovgaard (V), Charlotte Drue (V), Inge Messerschmidt (O), Kenneth Jensen (A), Pelle Andersen-Harild (Ø).

Til Fritids- og Kulturudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Michael Tøgersen (V), Anne Sofie Uhrskov (V), Charlotte Drue (V), Jesper Wittenburg (A), Kenneth Jensen (A).

Deltag i debatten
Share.

About Author